Důležité informace

Rychlý průvodce přípravou životopisu

Pamatujte si, že životopis je Vaší vstupenkou na výběrové řízení. Je proto nutné, abyste dokázali zaujmout už „na papíře“, tedy dříve, než budete mít možnost se osobně představit a nabídnout své zkušenosti, znalosti a dovednosti.

Základní pravidla:

CV musí zaujmout na první pohled - dbejte na přehlednost a grafickou úpravu životopisu. Můžete zvolit netradiční grafiku i fonty, pokud zachováte vkusnost a čistotu stylu.

CV není slohové cvičení - text musí být strukturovaný. Neměl by mít víc než dvě strany, ale se stručností to ani nepřehánějte. Nevynechávejte žádné pracovní zkušenosti či pozice. Pryč je doba, kdy se životopis psal jako příběh ve větách, v dnešní době je nejvhodnější formou psát heslovitě, v odrážkách.

Žádné pravopisné chyby – v životopise nesmí být pravopisné chyby. I stylisticky musí být vaše CV v pořádku – nejsou přípustné žádné hovorové výrazy, zato je žádoucí odborná terminologie nebo zkratky, které jsou důkazem, že se v oboru vyznáte. Se zkratkami ovšem opatrně – co je jasné Vám, ostatní nemusí pochopit. Mělo by se tedy jednat o obecně známé zkratky.

Pravdu a nic než pravdu - hodně lidí podléhá nutkání si své CV poněkud „vylepšit“: tu poopravit datum nástupu do práce, tu některé zaměstnání zamlčet. A rázem je tu životopis zcela odlišný od toho, který personální agentura nebo firma obdržela od téhož uchazeče před několika měsíci. Pokud si toho personalista všimne, hodnotí to jako neseriózní chování.

Životopis upravujte podle pozice, na kterou se hlásíte a jejího významu. Zavřít dveře do výběrového řízení na nižší pozici vám může i název předchozí pozice, jako je ředitel.

Doplňte náplň práce u každé pozice. Ta, která se nejvíce blíží pracovní pozici, na kterou se hlásíte, si zaslouží více rozepsat, ostatní stačí stručně.

Pozor na nepřesnosti – jednotlivé roky a informace musí navazovat

Tip: Dejte své CV přečíst známým - mohou odhalit to, co vy nevidíte a upozornit vás na nejasnosti či nevhodné formulace.

 

Rychlý průvodce přípravou průvodního/motivačního  dopisu

Motivačním dopisem sdělujete, proč jste právě vy tím vhodným člověkem, kterého by firma měla přijmout. Dobře napsaný motivační dopis vzbudí u personalisty zájem poznat vás osobně. Můžete v něm uvést to, co se do CV nehodí.

Základní zásady:

 • Přiměřeně stručný (nepište slohové cvičení, neb v jednoduchost je krása a méně znamená někdy více) – doporučený max. rozsah A4
 • Obsah musí zaujmout, vyvarujte se klišé. Hned první odstavec by měl obsahovat konkrétní důvod, proč píšete a vzbudit pozornost adresáta.
 • Dopis adresujte pokud možno konkrétní osobě. Pro každou pracovní nabídku, o kterou usilujete, napište originální průvodní dopis. Jeho obsah sestavte na míru dané firmě, nezapomeňte uvést pozici, na kterou se hlásíte. Doporučuji zmínit i název společnosti, protože tak firma pozná, že jste připravili motivační dopis speciálně pro ně.
 • Zájem o sebe zvýšíte, pokud v průvodním dopise šikovně zmíníte osobu, kterou váš potenciální zaměstnavatel zná, či uvedete důvody, proč chcete pracovat právě u tohoto zaměstnavatele. Vhodné je vyzdvihnout činnosti a aktivity, na kterých se podílejí – dáte tak najevo, že jste si o nich něco zjistili a navíc polechtáte ego firmy - ne moc okatě, ale přesto působivě J. V žádném případě neuvádějte jako důvod zájmu o práci sběr vlastních zkušeností.
 • Text by měl být stručný a jasný. Neuvádějte informace, které si zaměstnavatel přečte v životopisu, nebo které jsou příliš obecné (komunikace, flexibilita) - více se zaměřte na konkrétní zkušenosti a dovednosti, které můžete k dané pozici nabídnout, a které zvýší jeho motivaci vás pozvat k osobnímu pohovoru. Ukažte, co ve vás je J.
 • Na závěr se nezapomeňte pozvat k ústnímu pohovoru.
 • Než dopis odešlete, přečtěte si jej „očima zaměstnavatele“. Dopis musí být v každém případě bez pravopisných chyb. Pozor na překlepy!

 

Co je možné/vhodné vynechat:

 • Cokoliv, co by vás předem mohlo vyřadit z výběrového řízení.
 • Informace, které nejsou relevantní (např. o tom, že jste byli dlouhodobě nemocní, teď už se ale cítíte fit a v pohodě J).
 • Také není důležité psát o své rodině.

 

Jak na pohovor aneb co se od vás očekává

 

Včasný příchod
Naplánujte si cestu tak, abyste i v případě komplikací dorazili včas. Na recepci firmy byste měli být 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce do firemní, může uběhnout i 10 minut.

Základní znalosti o firmě
Co víte o naší společnosti a pozici, na kterou se hlásíte? Je to možná k nevíře, ale tato banální otázka pořád spoustě uchazečů způsobuje zrychlený tep. Zjistěte si proto ještě před pohovorem více než základní informace o firmě: historii, portfolio produktů, významné klienty, plány do budoucna a podobně. Pátrat můžete přímo na webu společnosti – v sekci O nás, ve výročních zprávách, tiskových zprávách a podobně.

Vhodné oblečení
První dojem máte šanci udělat jen jednou. Personalista si o Vás udělá obrázek už během prvních 30 vteřin, kdy vezmete za kliku, vejdete do místnosti a řekne Dobrý den. Tedy dlouho předtím, než stihne promluvit o svých zkušenostech a dovednostech. Nepodceňujme tedy, co máme na sobě a jak vypadáme.

Muži
Ppadnoucím oblekem nikdy nic nezkazí. Do méně formálních firem si mohou vzít klidně džíny – z tmavého denimu a neošoupané. Základem jsou kvalitní a čisté boty, hezká košile. Kromě oblečení je dobré věnovat čas i úpravě vlasů, obočí a nehtů, použít decentní parfém.

Ženy
Mohou volit sukni i kalhoty. Odřené džíny se ale nehodí ani na pohovor do zcela neformální firmy. Ani úzká minisukně a upnutý topík není vhodnou variantou. Boty by měly být přiměřeně elegantní, na podpatku nebo nízké, ale vždy uzavřené. V případě sukně jsou samozřejmostí punčochy. Alespoň lehké líčení dnes patří k bontonu, žena tím dává najevo, že je zvyklá o sebe pečovat. S vůni ani nánosem make-upu se to ale nesmí přehánět.

Slušné vychování
Před vstupem do místnosti vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Usmívejte se, personalistovi a dalším lidem při pozdravu přátelsky podejte ruku (pozor na stisk ála leklá ryba nebo ála gladiátor). Neskákejte personalistovi do řeči – naopak jej nechte, ať určuje tempo pohovoru. Pozorně poslouchejte. Nebuďte žoviální, nesnažte se působit světácky nebo nadřazeně. Odpovědi promýšlejte, odpovídejte k věci a pravdivě. Pozor, otázku finančního hodnocení na pohovoru vždy jako první otevírá personalista, nikoli uchazeč. Nepřikyvujte na všechno. Zásadním věcem se nedivte, příjemná překvapení však dávejte najevo. Při hovoru se úměrně dívejte do očí. Nesedejte si, pokud jste nebyli vyzváni, nemluvte příliš nahlas nebo rychle. Zapamatujte si jména členů komise a používejte je během rozhovoru.

Buďte sví a přirození
Nehrajte si na nic lepšího, než jste – dobrý personalista Vás odhalí. Snažte se ovšem být aktivní a prodat své zkušenosti, znalosti a dovednosti.

Buďte pozitivní
Netvařte se unaveně a znuděně. Nekritizujte předchozí zaměstnavatele ani ostatní účastníky výběrového řízení. Nepoužívejte výmluvy.

Znejte svůj životopis a jeho detaily
Stává se často, že si lidé na pohovoru nejsou schopni vybavit informace o předchozích zaměstnáních, následně se do své prezentace natolik zamotají, že sami sebe znervózní. Skutečnost, že neznáte svůj životopis, může navíc u zaměstnavatelů vyvolat domněnku, že jste si životopis nepsali sami nebo že mlžíte či dokonce lžete. Před pohovorem si proto zrekapitulujte významné události vašeho profesního života. Hlavní zásadou je říkat pravdu.

Nenechte se znervóznit
Pokuste se zůstat klidní, vždyť přeci nejde o život J. Je docela běžné, že Vám nabídnou vodu nebo kávu – pokud se Vám nepodaří zachovat klid, raději si nic nedávejte.

Další doporučení:

 • I jedna sklenička alkoholu před pohovorem je nepřípustná.
 • Před pohovorem si odskočte, tělesná nepohoda by mohla zcela rozbít Vaši soustředěnost.
 • Během pohovoru nekuřte, ani když jste vyzváni.
 • Nenoste tmavé brýle.

Pokud jste při pohovoru neuspěli, pak vězte, že zamítnutí patří k běžným nepříjemnostem a občas se stane každému. Nedejte se tím odradit a nenechte si tím zranit sebevědomí. Zamyslete se nad chybami, které jste mohli při pohovoru udělat a vezměte si z nich ponaučení pro příště. I zde platí: všechno zlé je k něčemu dobré.

Hlavní zásada:

Přijímací pohovoru není zkouška, je to dialog dospělých lidí, kde jsou vždy dvě strany, dva účastníci – ten, kdo si vybírá a ten, kdo hledá práci. Obě strany mají stejná práva, vč. možnosti od výběrového řízení odstoupit. Nikdo z těchto dvou stran není v rámci výběrového řízení nadřízení ani podřízený, v tuto chvíli jste PARTNEŘI a vyjednáváte.

 

Vaše práce na Vás určitě někde čeká – jen ji najít! Držím Vám všem palce!

Nahoru